Strona główna > Rynek florystyczny > FloraHolland, Aalsmeer i inne giełdy kwiatowe

FloraHolland to największa na świecie giełda pod względem krótkotrwałego obrotu i jak sama nazwa wskazuje, operuje w Holandii. Jej obroty są naprawdę wysokie. W okresie Walentynek 2015 wyniosły ponad 4,5 miliarda euro.

Holandia jest znana z kwiatów, więc nie dziwi to aż tak bardzo, ale trzeba wiedzieć, że zdecydowana większość ze sprzedawanych na giełdzie kwiatów pochodzi z Afryki i są to nie tulipany, ale również róże. Tulipany znajdują się dopiero na drugim miejscu. Nie jest to jednak największa giełda kwiatowa na świecie pod względem ilości sprzedawanych kwiatów. Palmę pierwszeństwa dzierży Aalsmeer, która w ciągu roku zapewnia dostawę ponad 12,5 miliarda kwiatów. Kiedyś ta liczba była jeszcze większa, ale handel internetowy i ogólna cyfryzacja procesu sprzedaży kwiatów spowodowały, że usługi giełd są mniej potrzebne i coraz częściej można je pomijać. Nie zmienia to jednak faktu, że ta jedna giełda kwiatowa posiada roczny obrót na poziomie wyższym, niż wszystkie europejskie giełdy kwiatowe poza Holandią razem wzięte.

Jeśli chodzi o miejsce pochodzenia kwiatów sprzedawanych na Holenderskich giełdach, to Holandia wcale nie jest tutaj krajem dominującym. Stąd pochodzą głównie kwiaty cebulkowe, wieloroczne, z których zdecydowanie największe znaczenie mają oczywiście tulipany, ale są tu także narcyzy czy hiacynty. Kwiaty cięte najczęściej przylatują z Afryki, z Ameryki Południowej, a nawet z Azji. Jest to działanie naturalne i konieczne, ponieważ produkcja kwiatów cały czas wymaga bardzo dużych nakładów pracy i jest zależna od pogody, więc musiała zostać przeniesiona w miejsca z tańszą siłą roboczą i lepszymi warunkami pogodowymi.

Jak dużą skalę ma to zjawisko? Gigantyczną, ponieważ jeśli wziąć pod uwagę cały rok, kwiaty wyprodukowane w Kenii czy w Ugandzie to aż 95% obrotów całego rynku. Dostawy odbywają się w ten sposób, że kwiaty dowożą samoloty bezpośrednio na holenderskie lotniska, skąd trafiają one na giełdę, a następnie rozjeżdżają się po całej europie specjalnym transportem.